Відділ
соціальної роботи
зі студентською молоддю

Соціальна робота з молоддю здійснюється відповідно до основних напрямів державної політики. Пріоритетними напрямками є здійснення соціального менеджменту щодо організації діяльності, спрямованої на соціальну підтримку студентів, інформаційне забезпечення, сприяння розвитку та підтримку волонтерського руху в університеті.

Соціальна робота з молоддю здійснюється відповідно до основних напрямів державної політики. Пріоритетними напрямками є здійснення соціального менеджменту щодо організації діяльності, спрямованої на соціальну підтримку студентів, інформаційне забезпечення, сприяння розвитку та підтримку волонтерського руху в університеті.

Волонтерський рух

Волонтерський рух у Сумському державному університеті має тривалу історію. Ідея його створення належить самим студентам, які в 2006 році виступили з пропозицією об’єднати людей, котрі прагнуть займатися доброчинністю. Відтак стали засновниками численних благодійних акцій і проектів різного спрямування.

Кількість добровольців

Із кожним роком кількість бажаючих вступити до лав волонтерів збільшується. Наприклад, у 2010 році благодійністю займалося до 50 осіб. У 2015 році близько 120 першокурсників захотіли долучитися до Волонтерів СумДУ. У 2019 році кількісний склад Волонтерів збільшився до 200 людей. З 2020 року створюються окремі волонтерські загони в інститутах та на факультетах університету.

Що чекає на тих, хто починає займатися волонтерством у СумДУ?

Варто відмітити, що робота волонтерів досить насичена: поїздки до дитячих будинків та притулків для тварин, акції різного спрямування, заходи, орієнтовані на благоустрій вулиць рідного міста та допомогу Збройним силам України тощо.

Благодійна діяльність волонтерів

Від зародження волонтерського руху основним напрямком діяльності студентів були виїзди в інтернати для дітей-сиріт та центри реабілітації для осіб з інвалідністю. Протягом останніх років волонтери майже кожного місяця відвідували такі місця, деякі з них – неодноразово. Відтак, об’їздили майже всю Сумщину і не тільки. Для кожного закладу заздалегідь готували концертно-розважальну програму та збирали гуманітарну допомогу.

Згодом ця діяльність урізноманітнилася більш сучасними заходами, щоб наблизити молодь до благочинності.

Наразі волонтерська діяльність також спрямована на підтримку української армії в тилу. Студенти-добровольці активно співпрацюють з багатьма благодійними організаціями міста, тим самим наближаючи нашу перемогу.

Благоустрій території міста

Важливим фактором у житті кожної мислячої людини є усвідомлення себе як частини екосистеми. Проте екологічний стан країни в цілому є віддзеркаленням конкретних дій людей або їх бездіяльності.

Волонтери Сумського державного університету намагаються сприяти покращенню екології міста Суми та періодично проводять відповідні акції. Зазвичай вони відбуваються восени та навесні. Найчастіше це такі щорічні акції, як «За чисте довкілля», «Чиста Україна – чиста Земля», «Сумська весна» тощо. До даних ініціатив долучаються і містяни, які проходять повз.

Також волонтери беруть участь в різних екологічних заходах від інших організацій: майже щорічно долучаються до «Екокросу», допомагають розгрібати смітники після того, як зійде сніг, згрібати опале листя восени, саджати дерева, розклеювати тематичні креативні вивіски з проханням не смітити та проводять відповідні лекції для школярів і студентів.

Здоровий спосіб життя

Волонтери ведуть активну роботу щодо пропаганди здорового способу життя, зокрема креативно борються з тютюнопалінням. Акція «Міняю сигарету на цукерку» набула популярності і стала проводитися різними організаціями та ініціативними групами по всій Україні. Студентки медичного інституту проводять уроки для школярів, під час яких розповідають про шкоду паління для здоров’я.

Постійними і традиційними є також акції, що проводяться на центральних вулицях міста Суми: «Знаємо – перемагаємо!», приурочена Всесвітньому дню боротьби з туберкульозом, «Не дай СНІДу шанс» до Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом та інші. Основна задача – просвітницька.

З 2020 року волонтери долучилися до просвітницької роботи щодо запобігання захворюванності на COVID-19.

Неформальна освіта і проекти

Одним із завдань сьогодення є просування теми інклюзивної освіти для школярів.

Волонтерський проект «Інклюзивна література» був створений з метою формування позитивного сприйняття інвалідності та популяризації книжок, головним героєм яких є дитина з особливими потребами. Під час уроків разом зі школярами було визначено стоп-слова, розібрано життєві ситуації та переглянуто змістовні мультфільми-короткометражки про дружбу.

Проект «Толерантність до іноземних громадян» був написаний студенткою-волонтеркою. Із цим уроком волонтери відвідали близько 150 учнів 3-4 класів. До програми уроків були включені інтерактивні бесіди, ситуативні вправи, ігри, перегляд мультфільму та спілкування із запрошеними гостями – представниками інших національностей, що навчаються в СумДУ. Таким чином відбувалося знайомство з іншою культурою, традиціями та обмін враженнями. Під час розмови діти могли задавати будь-які питання, на які отримували чесні відповіді. Мета даного проекту – довести унікальність кожної особистості, подолати упереджене ставлення до інших, надати можливість знайти та відстояти власні сильні сторони, а також познайомити школярів із нашими друзями, студентами інших національностей та рас.

Ще один проект, який започаткували волонтери СумДУ – «Булінгу – НІ». Поштовхом до цього стали результати дослідження UNICEF в Україні, які стверджують, що 80% дітей переживають шкільний булінг. Програма волонтерів має допомогти учням зрозуміти принципи поведінки булера та розповісти, як захистити себе у випадках знущання. На сьогоднішній день урок-тренінг прослухали більше 200 дітей віком від 10 до 15 років зі шкіл м. Суми та області.

Під час тренінгів діти можуть ознайомитися із поняттям «булінг», навчитися розрізняти булера та аналізували його вчинки. У формі інтерактивної роботи з елементами експериментів діти можуть дізнатися, чому люди стають жертвами булінгу та яке покарання може чекати на правопорушника у школі. Після перегляду тематичних мультфільмів та виконання вправ учні зазвичай аналізують, наскільки важливо не залишатися осторонь проблеми. Також вони дізнаються: що робити, якщо стаєш свідком булінгу, до кого звертатися за допомогою та як можна вирішити ситуацію самостійно.

Допомога чотирилапим

Допомога тваринам із притулку стала затребуваною, адже більше півтори тисячі бродячих собак живуть на вулицях міста, тільки в Сумському товаристві захисту тварин знаходяться близько 300 собак, якими опікуються волонтери.

Отож студенти-волонтери намагаються періодично вигулювати тварин, допомагають із закупівлею харчів, придбанням картонних коробок для облаштування вольєрів, прибиранням території притулку та займаються пошуком сімей для чотирилапих.

Підтримка ЗСУ

Із повномаштабним вторгненням в Україну серед звичайних українців неабияк поширився волонтерський рух: з усіх куточків нашої країни люди об’єднали зусилля задля допомоги армії та цивільному населенню в гарячих точках. Звичайно, студенти-волонтери не змогли стояти осторонь та з перших місяців війни активно співпрацюють з багатьма громадськими та волонтерськими організаціями міста. Так, студенти активно допомагають Першому Сумському гуманітарному штабу у видачі гуманітарної допомоги жителям Сум та мешканцям деокупованих територій Сумщини; ГО «СББ-Тил» та ВО «Наш Форпост – Суми» у плетінні маскувальних сіток для українських бійців; БФ Тетяни Ягодіної «Віримо – все буде добре» у виготовлені окопних свічок для військових.

Також волонтери самотужки організовували заходи з роздачі гуманітарної допомоги літнім людям, за підтримки «Нової Пошти» та БФ «Онуки» збирають та відправляють продукти і медикаменти у деокуповані населені пункти Донеччини та Херсонщини.

Що ще?

А ще – просто дарують всім гарний настрій, безкоштовні обійми, вітання тощо. Акція «Безкоштовні обійми» стала мейнстрімом та поширилася серед студентів інших ЗВО. За увесь період цієї акції було охоплено більше півтори тисячі містян. Також популярною стала «Масляна», під час якої студенти дарують виготовлені власноруч млинці дітям, безхатченкам та стареньким людям.

Досягнення волонтерів Сумського державного університету

Волонтери СумДУ зініціювали та провели перший Міжнародний форум серед своїх однодумців з інших навчальних закладів, метою якого стало об’єднання і примноження зусилля волонтерів провідних вишів Сумщини. Ключовою й актуальною темою форуму стали проблеми допомоги людям з інвалідністю, підтримка дитячих будинків та шкіл-інтернатів, турбота про ветеранів. Також волонтери СумДУ співпрацюють із Сумським товариством захисту тварин, волонтерською спільнотою "Наш Форпост – Суми", Благодійним фондом Тетяни Ягодіної "Віримо – все буде добре", Товариством Червоного Хреста в Україні та Клінікою дружньою до молоді. 

Волонтерський загін СумДУ є неодноразовим переможцем різноманітних конкурсів, фестивалів, має чисельні подяки та грамоти:

2010 рік – Сумський державний університет стає переможцем конкурсу на кращу волонтерську організацію серед ВНЗ І-ІV рівнів акредитації (грамота вручена Сумською міською радою).

2011 рік – Волонтери СумДУ оримують нагороду від управління освіти і науки за вагомий внесок у вирішення питань соціального спрямування та даєву волонтерську роботу. 

2013 рік – керівник волонтерського руху Юдицька Марина отримує диплом за перемогу у конкурсі молодіжної програми "Перший крок до успіху".

2015 рік – волонтерський загін нагороджений грамотою міського голови за розвиток волонтерського руху в місті, участь в акціях, спрямованих на підтримку здорового способу життя, організацію і проведення загальноміських заходів соціального спрямування. У цьому ж році отримують ще одну відзнаку за добровільну допомогу дітям-сиротам та дітям з обмеженими можливостями від директора Департаменту освіти і науки Сумської обласної адміністрації.

2018 рік – волонтери університету нагороджені сертифікатом та цінним грошовим призом за перемогу в конкурсі креативних діджитал-робіт в рамках комунікаційної кампанії з підтримки толерантності і взаєморозуміння в суспільстві «Віднайди повагу», ініційовану Міжнародним центром перспективних досліджень за підтримки ПРООН в Україні.

2018 рік – Вікторія Гичкаленко стає кращим волонтером Сумщини, а керівник волонтерського руху СумДУ Анастасія Вихрова – номінанткою волонтерської премії «Євромайдан SOS», за що отримує відзнаку на церемонії нагородження у Києві.

2021 рік – Волонтерка Маляренко Христина займає друге місце у конкурсі відеороликів в рамках проекту #працюйбезпечно "Я проти торгівлі людьми". 

2021 рік – Волонтерський загін СумДУ отримує почесну козацьку грамоту за вагомий внесок у справу захисту України та подяку від Директора КНП СОР "Сумський обласний спеціалізований будинок дитини".